Складнопідрядним реченням
з підрядним причини називається таке складне речення,
у якому підрядна частина вказує на причину дії, про яку йдеться в головній. 1. Земля прекрасна, тому що на ній живуть дзвінкоголосі малюки (Ю. Бедзик).
у якому підрядна частина вказує на причину дії, про яку йдеться в головній. 1. Земля прекрасна, тому що на ній живуть дзвінкоголосі малюки (Ю. Бедзик).
2. Люблю людей землі своєї, бой я землі своєї син (В. Сосюра).
Підрядна частина причини відповідає на питання чому? з якої причини? через що? і приєднується до головної частини сполучниками бо, тому що, оскільки, через те що, з тієї причини що, тим що, у зв'язку з тим що та ін.
Підрядна причини пояснює головну частину в цілому, тому питання до підрядної ставиться не від певного слова, а від головної частини в цілому.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Складені сполучники тому що, через те що, тим що першою своєю частиною (тому, через те, тим) можуть міститися в головній частині речення, а другою частиною (що) - у підрядній. Це буває тоді, коли перша частина є логічно наголошеною і вимовляється підвищеним тоном. Кому в такому разі ставимо перед словом що.
ПОРІВНЯЙТЕ
Складнопідрядним реченням з підрядним мети називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на мету дії, про яку йдеться в головній частині. НАПРИКЛАД 1. Солдати не шкодували ніг на битих шляхах, аби швидше зустріти тепло рідної хати (О.Дмитерко).
2. Христя, щоб як-небудь скоротити час, почала вишивати сорочку (Панас Мирний).
Підрядна мети стосується головної частини в цілому, від повідає на питання з якою метою? для чого? навіщо? і поєднується з головною частиною сполучниками щоб, для того щоб, аби.
Сполучник для того щоб уживається здебільшого в офіційно-діловому та науковому стилях, а сполучник аби — у розмовному.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Сполучник для того щоб залежно від інтонації може повністю входити до підрядної частини або ж його перша частина (для того) - до головної частини, а друга (щоб) - до підрядної.
ПОРІВНЯЙТЕ!
1. На березі зупиняться рибалки, для того щоб зварити з риби юшки і заснути в холодочку. 2. На березі зупиняться рибалки для того, щоб зварити з риби юшки і заснути в холодочку.
Складнопідрядним реченням з підрядним умови називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на умову, за якої можливе те, про що йдеться в головній частині. НАПРИКЛАД : 1. Коли б у людства не було фантазії, було б стократ на світі важче жить (Г. Коваль).
2. Людська душа втрачає дивоцвіт, коли любов її не зігріває (Г. Васильченко).
Підрядна частина умови відповідає на питання за якої умови? і приєднується до головної сполучниками коли (коли б), якби, аби, якщо, як. У головній частині цим сполучникам може відповідати слово-частка то. НАПРИКЛАД: Якщо пошукаєш у книгах мудрості, то знайдеш велику користь для душі своєї (Нестор Літописець).
РОЗРІЗНЯЙТЕ!
(підрядна часу)
1. Як почав Саверій партизанити в
рідних місцях, то помалу зібрав до себе всіх колишніх друзів (М. Малиновська).
(підрядна умови)
2. Як навесні земля добре ореться,
буде добрий рік (О. Кобилянська).
Немає коментарів:
Дописати коментар