середа, 3 лютого 2016 р.

Складнопідрядні речення з підрядними допустовими і наслідковими





Складнопідрядні речення з підрядними допустовими і наслідковими

Складнопідрядним реченням з підрядним наслідковим називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на наслідок дії, про яку йдеться в головній частині. Листя горобини з зеленого стало жовтим, так що його важко було відрізнити від ягід (В.Гжицький).  [ ],  (так що  ).

Підрядна наслідкова частина майже завжди займає місце після головної частини і приєднується сполучником так що, який не розділяється комою. Від головної частини до підрядної питання поставити неможливо.
РОЗРІЗНЯЙТЕ!
(підрядна способу дії і ступеня)
1. Очерет шумів так, що заглушав навіть думки (М. Коцюбинський).
(підрядна наслідкова)
2. Погода стояла тепла і сонячна, так що шибки на вікнах аж миготіли (Г. Тютюнник).

Складнопідрядним реченням з підрядним допустовим називається таке складне речення, у якому підрядна частина виражає твердження, всупереч якому дія головної частини все ж відбувається.  1. Хоч земля вся укрита снігами, моє серце в цвіту (В.Сосюра).


2. Йшли в степи майстри ланів, дарма що дощ холодний сіяв (Д. Луценко).


Підрядна допустова частина відповідає на питання незважаючи на що? всупереч чому? і приєднується до головної сполучниками хоч (хоча); дарма що; незважаючи на те,
що; хай; нехай; нащо
; сполучними словами куди не; де не; скільки не; як не; які не.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Якщо підрядна допустова частина стоїть перед головною частиною, у реченні можуть бути протиставні сурядні сполучники а, та, зате, проте, однак, але.  1.  Хоч і тепло вже,  а осінь вже підходить крадькома (Н. Забіла).  2. Хоч козацька держава існувала недовго, однак вона мала вирішальний вплив на розвиток національної свідомості 

Немає коментарів:

Дописати коментар