середа, 3 лютого 2016 р.

Складнопідрядне речення з підрядними способу дії та ступеня та підрядними порівняльними



Складнопідрядне речення з підрядними способу дії та ступеня та підрядними порівняльними


Складнопідрядним реченням з підрядним способу дії і ступеня називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на спосіб дії або ступінь вияву ознаки, про яку йдеться в головній частині. НАПРИКЛАД:  1. Мороз ударив так нагло, що побив геть усі чорнобривці в саду (С. Павленко).  2.  І скільки видно було, на цілі кілометри рухались і рухались колони військ, здіймаючи куряву (О. Гончар).
В аналізованих реченнях підрядна частина відповідає на питання як? яким способом? у якій мірі? наскільки? і поєднується з головною частиною сполучними словами як, скільки, наскільки та сполучниками як, мов (немов, мовби), наче (неначе, начебто), ніби (нібито), чим...тим, що, щоб.
У головній частині можуть бути вказівні слова так, такий, стільки, настільки. НАПРИКЛАД  1. Будівництво нових населених пунктів будемо проводити так, щоб кожне село і кожне подвір'я були з садом (С.Скляренко).

2. Сьогодні я такий веселий, що молодіти хочу знов (В.Сосюра).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Підрядну частину ступеня треба відрізняти від підрядної означальної. Якщо вказівні слова такий, так вжито відповідно з прикметником чи прислівником, то підрядна частина завжди має значення ступеня. У цих випадках вказівне слово можна замінити словом настільки
 http://osvitavukrajini.ucoz.ua/_pu/0/78257334.jpg

Складнопідрядним реченням з підрядним порівняльним називається таке складне речення, у якому сказане в головній частині розкривається через порівняння із змістом підрядної частини. НАПРИКЛАД: 1. А тепер у серці щось тремтить і грає, як тремтить  на  сонці гілка  золота (М.Рильський). 2. Зацвіла  в  долині червона  калина,  ніби засміялась дівчина-дитина (Т.Шевченко).

Підрядна порівняльна частина відповідає на питання як? подібно до чого? і приєднується до головної сполучниками як, мов (немов, мовби, немовби), ніби, наче (неначе, начебто).
Підрядна частина залежить від головної в цілому і відносно неї може займати будь-яке місце. У головній частині може бути прислівник так. НАПРИКЛАД: Немовби день чекає ночі, я так побачення чекав (П.Сердюк).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Підрядна порівняльна частина часто буває неповним реченням - з пропущеним присудком, який легко відновлюється з головної частини. НАПРИКЛАД: Косарі тримали в руках коси, як воїни зброю  (О. Довженко).

Немає коментарів:

Дописати коментар